Ανακοίνωση για την Απώλεια του Β. Παπαζάχου

Το Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη του για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή Βασίλειου Παπαζάχου.

Ο Βασίλειος Παπαζάχος υπήρξε πιστός και ακούραστος υπηρέτης της Επιστήμης καθώς και ένας εμπνευσμένος και αφοσιωμένος Πανεπιστημιακός Δάσκαλος. Για τους Έλληνες πολίτες ήταν συνώνυμο της Σεισμολογίας και αυτό από μόνο του περιγράφει εύγλωττα την τεράστια συμβολή του στην πρόοδο της σεισμολογικής επιστήμης και τη διαμόρφωση της αντισεισμικής πολιτικής στη χώρα. Το τεράστιο επιστημονικό του έργο αποτελεί θεμέλιο λίθο της Σεισμολογίας στην Ελλάδα και πολύτιμη παρακαταθήκη για στους επιστημονικούς απογόνους του καθώς και για το σύνολο της Ελληνικής Γεωλογικής κοινότητας.

Εκφράζουμε τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στα μέλη της οικογένειάς του και στους πολυάριθμους συναδέλφους που υπήρξαν φοιτητές και στενοί συνεργάτες του.

Ετικέτες: Ανακοινώσεις