• Αρχική
  • Ενημέρωση
  • Απόκτηση Ακαδημαϊκής Διδακτικής Εμπειρίας σε Νέους Επιστήμονες Κατόχους Διδακτορικού στο Τμήμα Γεωλογίας: Απόσπασμα Πρακτικού επί Ενστάσεως

14th ICCP Course of General Coal and Organic Petrology

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 14ο Διεθνές Σεμινάριο της International Committee for Coal and Organic Petrology (I.C.C.P.) με τίτλο: General Coal and Organic Petrology, που έλαβε χώρα μεταξύ 24-28 Οκτωβρίου 2022, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του ΠΠ. Δίδαξαν ο διοργανωτής Δρ. Σταύρος Καλαϊτζίδης, Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας, η Πρόεδρος της I.C.C.P. Dr. Maria Ángeles Gómez Borrego από το Ιnstituto Nacional del Carbón, CSIC, της Ισπανίας, και η Dr. Nicola J. Wagner, Καθηγήτρια του Department of Geology, University of Johannesburg, και Διευθύντρια του Centre of Excellence CIMERA, Νότια Αφρική. Στο Σεμινάριο συμμετείχαν 18 φοιτητές και επιστήμονες εργαζόμενοι σε πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα, δημόσιες υπηρεσίες και τη βιομηχανία της Αργεντινής, Βραζιλίας, Γερμανίας, Ελλάδας, ΗΠΑ, Νότιας Αφρικής, Ολλανδίας, Σλοβενίας, Τουρκίας και Φιλιππινών. Στα πλαίσια του Σεμιναρίου πραγματοποιήθηκε και εργασία πεδίου στον Τυρφώνα του Κεριού στη Ζάκυνθο.

Link: https://www.iccop.org/completion-of-14th-iccp-course-of-general-coal-and-organic-petrology/

Ετικέτες: Ανακοινώσεις